İçeriğe geç

2017 FIBA Eurocup Kadınlar Basketbol Şampiyonu Yakın Doğu Üniversitesi Oldu

2017 FIBA Eurocup Kadınlar Basketbol Şampiyonu Yakın Doğu Üniversitesi Oldu

FIBA Kadınlar Eurocup finalinde 73-69 kazandığı maçın rövanşında Bellona AGÜ’yü 63-58 yenen Yakın Doğu Üniversitesi, şampiyon oldu.

Bir spor dalında Avrupa’da şampiyonluk kazanan ilk Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti takımı olarak tarihe geçti. Avrupa Şampiyonluğu kupası KKTC’ye gidecek.

66 yaşındaki başantrenör Zafer Kalaycıoğlu’nun kazandığı kupa sayısı 26’ya yükseldi.

EuroCup Kadınlar Avrupa’nın, Euroleague Kadınlardan sonraki en prestijli ikinci kupasıdır. Bu kupa 2003 yılında uygulamaya girmiştir. Bu kupada temsilcilerimiz Fenerbahçe, Galatasaray ve Bellona AGÜ final oynamıştır. Fenerbahçe 2005 yılında finalde İtalyan Phard Napoli takımına yenilerek 2. olmuş, 2009 yılında Galatasaray yine bir İtalya takımı olan Cras Basket Taranto ‘yu yenerek şampiyon olmuştur.

Bellona AGÜ ise 2012, 2013 ve 2017 yıllarında finalde kupayı kaybederek turnuvaları 2. olarak noktaladı.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Kadınlar Eurocup’ta şampiyonluğa ulaşan Yakın Doğu Üniversitesi’ne kutlama mesajı yayınladı. Türkoğlu, Eurocup’ta şampiyonluğa ulaşan Yakın Doğu Üniversitesi ve final oynama başarısı gösteren Bellona AGÜ’yü tebrik ederken, ortaya çıkan bu tablonun Türk basketbolu için gurur verici olduğunu belirtti.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir